Instalacje oświetleniowe bądź alarmowe są coraz częściej wyposażone w czujniki ruchu. Urządzenia te mają na celu rozpoczęcie działania w momencie wykrycia jakiejkolwiek zmiany położenia, znajdującej się w zasięgu. Nikogo więc nie dziwi, że muszą one pracować nieustannie i stale być w pełnej gotowości. Co za tym idzie, koniecznością jest podłączenie ich do pewnego źródła zasilania.
Rodzajów tych urządzeń jest wiele. Różnią się od siebie przede wszystkim zasadą działania, ale również wyglądem. Poniżej przedstawimy wszystkie z nich oraz dokładniej opiszemy, w jaki sposób pracują tego typu sprzęty.
Z pewnością niejednokrotnie spotkaliśmy się z jakimkolwiek czujnikiem. Ma on za zadanie wprawić w ruch urządzenie, do którego jest podpięty. Nie działa on natomiast jak włącznik, a bacznie obserwuje, co dzieje się w jego zasięgu.
Najczęstszym miejscem, w którym możemy spotkać tego typu sprzęty są klatki schodowe w blokach mieszkalnych. Lokatorzy niejednokrotnie wracają do mieszkań w nocy, a szukanie włącznika światła po wejściu do klatki jest okropnie trudnym wyzwaniem. Coraz częściej więc montuje się przyrządy do automatycznego włączania światła po wykryciu jakiegokolwiek ruchu.
Drugim najpopularniejszym zastosowaniem są alarmy w domach. Często wychodząc do pracy czy nawet jadąc na urlop, zostawiamy dom pusty. Jest to idealna okazja dla złodzieja, który chcąc wykorzystać moment nieobecności, postanawia się włamać. Czujnik ruchu włączający alarm nie tylko spłoszy złodzieja, ale również prześle informację właścicielowi domu o wykrytym zagrożeniu.
Często również czujniki montowane są do spłuczek, gdzie przekazują sygnał o spłukaniu wody po opuszczeniu kabiny przez użytkownika.
Wyróżniamy trzy główne grupy czujników, klasyfikowanych względem zastosowania. Pierwszą z nich jest zestawienie aktywnych czujników ultradźwiękowych. Działają na zasadzie wysyłania i ponownego odbierania fali ultradźwiękowej. Wówczas, gdy fala wysyłana i pobierana się od siebie różnią, czujnik nakazuje uruchomić podpięte urządzenie.
Drugą grupą są czujniki aktywne radarowe. Działają bardzo podobnie, choć wysyłanymi i wracającymi do nich falami nie są ultradźwiękowe, a elektromagnetyczne. W tym rodzaju wykorzystywany jest efekt Dopplera.
Ostatnią i najbardziej popularną z całej trójki grupą są czujniki ruchu pir. Skrót ten oznacza z ang. Passive Infra Red bądź w tłumaczeniu na nasz język „pasywny czujnik podczerwieni”. Można śmiało powiedzieć, że ta forma czujników dosłownie obserwuje zmiany otoczenia. Konkretniej, dzieje się to w podczerwieni, a zatem brana pod uwagę jest temperatura.
Różnica pomiędzy aktywnymi, a pasywnymi czujnikami ruchu została już przedstawiona, jednak nie było to w żaden sposób podkreślone. Aktywne czujniki ruchu, niezależnie od ich typów, działają na zasadzie porównania. Urządzenia te wysyłając falę, oczekują na jej powrót. Kiedy częstotliwość fali zostanie zaburzona, sprzęty uruchamiają sygnał.
Pasywne urządzenia widzą już określone pole. Są kalibrowane na dany obraz, a nawet najmniejsza zmiana obszaru cieplnego jest przez nie zauważalna. Stąd też właśnie czujniki ruchu PIR cechują się niesamowitą wydajnością.