Festiwalowy Kraków 2023. Co ciekawego wydarzy się w mieście w tym roku?

Małgorzata 15-01-2023

Kraków to piękne miasto, które słynie ze swojej rozbudowanej oferty kulturalnej i licznych wydarzeń, które regularnie odbywają się na jego terenie. Jeden z jej elementów stanowią systematycznie organizowane w stolicy Małopolski festiwale. W tym roku nie będzie inaczej i również planowane są ciekawe atrakcje przeznaczone zarówno dla mieszkańców Krakowa, jak i turystów, którzy będą gościli w mieście. Co istotne, festiwale w Krakowie są na tyle zróżnicowane tematycznie, że każdy miłośnik kultury znajdzie wśród nich coś dla siebie.

Jakie festiwale odbywają się w Krakowie?

Kraków to jedno z największych polskich miast oraz miejsce, w którym historia łączy się ze współczesnością. To także ważny ośrodek kultury, w którym co roku odbywa się szereg ważnych wydarzeń. Wśród nich ważne miejsce zajmują festiwale i imprezy tematyczne o bardzo zróżnicowanym charakterze. Dzięki takiej różnorodności każdy miłośnik kultury ma szansę znaleźć wśród nich wydarzenie dopasowane do osobistych preferencji.

Festiwale w Krakowie są związane z różnymi dziedzinami szeroko pojętej sztuki. Regularnie odbywają się tu festiwale muzyczne i koncerty, festiwale filmowe, literackie, a także liczne wydarzenia związane z tematyką historii i tradycji, religii i kulinariów. Tak bogata oferta festiwali i eventów tematycznych sprawia, że coś dla siebie znajdą w niej zarówno miłośnicy sztuki, teatru i filmu, jak i osoby bardziej zainteresowane historią, gotowaniem oraz poznawaniem regionalnych tradycji.

Stolica Małopolski gości w swoich progach zarówno wydarzenia, które odbywają się tylko raz, jak i festiwale cykliczne, których zadaniem jest systematyczna promocja kultury, tradycji i historii zarówno miasta, jak i całego regonu. Wiele spośród odbywających się regularnie wydarzeń w Krakowie ma także charakter międzynarodowy, a udział w nich biorą goście z całego świata.

Festiwalowy Kraków 2023. Co ciekawego wydarzy się w mieście w tym roku?

Festiwale w Krakowie 2023. Jakie wydarzenia są planowane na ten rok?

W 2023 r. festiwale w Krakowie będą stanowiły ważny element kulturalnego życia miasta. Już na luty 2023 zaplanowana jest Opera Rara Kraków 2023 – festiwal muzyki operowej, na którym wystąpią artyści z całego świata, prezentując miłośnikom muzyki klasycznej mniej i bardziej znane utwory operowe. W tym samym miesiącu odbędzie się także XLII Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej Shanties, który jest organizowany cyklicznie od 1981 r. Aktualnie jest to festiwal międzynarodowy, na którym występują znani i cenieni wykonawcy z całego świata.

Zarówno miłośnicy muzyki, jak i filmu będą mieli niepowtarzalną okazję wzięcia udziału w 16. Festiwalu Muzyki Filmowej, który odbędzie się w Krakowie w maju 2023. W okresie wielkanocnym będzie można odwiedzić natomiast 20. edycję festiwalu Misteria Paschalia, która będzie stanowiła sentymentalną podróż w przeszłość, koncentrując się na historii i tradycji tego popularnego krakowskiego festiwalu.

Na przełomie maja i czerwca odbędzie się natomiast 63. Krakowski Festiwal Filmowy, którego odwiedzenie będzie stanowiło prawdziwą gratkę dla miłośników filmu. Letni wypoczynek i czas spędzany w mieście urozmaici natomiast inny festiwal w Krakowie – Letnie Brzmienia 2023, w ramach którego będzie można posłuchać na żywo znanych i lubianych wykonawców z polskiej sceny muzycznej.