Jak zrobić stół z palet?

Wiktor Marecki 27-10-2022

Meble z palet już od kilku lat cieszą się rosnącą popularnością, kojarzą się z tevhnologią "zero waste", sprzyjającą ekologicznemu podejściu do życia. Tak naprawdę stworzenie takiej konstrukcji nie wymada dużo czasu, wystarczy poświęcić dosłownie kilka chwil i cieszyć się na przykład stołem. Może on być postawiony w salonie, kuchni, czy tarasie.

Popularność drewnianych mebli

Drewniane meble nie tylko nie wyszły z mody, ale nawet stały się bardziej trendy. Na ich korzyść przemawiają niskie koszty produkcji i solidność materiału. Ponadto są to elementy bardzo łatwe w obróbce, dlatego każdy może je wykonać we własnym zakresie. Zatem naprawdę niewielkim kosztem można zagospodarować każdą wolną przestrzeń w mieszkaniu, sprawdzi się też w eleganckich wnętrzach. Z palet może powstać mnóstwo mebli, ale najlepszym pomysłem są stoliki w różnych rozmiarach. Stworzenie umeblowania z palet to zadanie mało skomplikowane, a potrzebne narzędzia zapewne każdy znajdzie w swoim przydomowym warsztacie, czy garażu. Cały stolik może powstać nawet w jedno popołudnie, zatem nie pozostaje nic innego jak zabrać się do pracy jak najszybciej.

Jak zrobić stół z palet?

Poszczególne etapy budowy stołu z palet

Oczywiście najważniejszym etapem jest przygotowanie niepotrzebnej palety lub kilku sztuk - w zależności od tego, jak wysoki ma być mebel. Przydatnymi produktami są też produkty do obróbki drewna: papier ścierny, masa szpachlowa, farba, impregnat, cztery kółka, wkrętarka, piła oraz pędziel lub wałek. Na pierwszy etap potrzebna jest największa ilość czasu, gdyż konieczne jest dokładne wyszlifowanie powierzchni palet. Drewno musi stać się maksymalnie gładkie, a jest to możliwe dzięki papierowi ściernemu o różnych gradacjach. Następnie wypełnia się ewentualne ubytki w drewnie masą szpachlową. W kolejnym kroku przystępuje się do pomalowania dobrze przygotowanej drewnianej powierzchni. Farby wybiera się w oparciu o warunki, w jakich stolik ma się na stałe znajdować. Kolejnym etapem jest zbudowanie stolika o pożądanej wysokości, czasami potrzebne jest kilka palet. Na samym końcu można przystąpić do zamocowania kółek, które pozwolą na mobilność mebla.