Jak urządzić nowoczesny salon z kuchnią? 

Jarosław Potocki 28-05-2023

Połączenie salonu z kuchnią spotyka się coraz częściej, nie tylko w kawalerkach, ale także w przestronnych apartamentach czy dużych domach. Nic w tym dziwnego, bo rozwiązanie to ma wiele zalet, ale by je w pełni wykorzystać trzeba odpowiednio zaprojektować taką przestrzeń. Dziś podpowiemy, na co zwrócić uwagę planując aranżacje salonu z aneksem kuchennym.

Kuchnia otwarta na salon

projektowanie kuchni, czy to tej otwartej czy zamkniętej, rządzi się swoimi prawami. Przede wszystkim musi być ona funkcjonalna, co jest szczególnie istotne w przypadku pokoju dziennego z aneksem kuchennym. Planując ją trzeba więc pamiętać o odpowiednim rozmieszczeniu sprzętów kuchennych tak, by był do nich wygodny i łatwy dostęp. W przypadku małych przestrzeni na jednej ścianie umieszcza się cały ciąg kuchenny, lecz gdy miejsce na to pozwala, to dużo lepszy będzie projekt kuchni z meblami na dwóch ścianach. Wówczas zyskuje się większą przestrzeń do gotowania, jak również można zachować zasadę trójkąta roboczego mówiącą, że jego wierzchołki powinny być wyznaczone przez zlewozmywak, lodówkę oraz kuchenkę. 

Planując otwartą przestrzeń warto zainwestować w urządzenia AGD wysokiej jakości z uwagi na ich większą trwałość, a także elegancki, nowoczesny wygląd. I nie można zapomnieć o dobrym okapie, który pozwoli ograniczyć rozprzestrzenianie się zapachów i pary podczas gotowania na pozostałą część pokoju.

Oprócz tego, że kuchnia ma być ergonomiczna i funkcjonalna, powinna odpowiednio wpisywać się w projekt całego wnętrza. Z tego też względu warto tak dobrać elementy wyposażenia zarówno do kuchni, jak i do salonu, aby tworzyły jednolitą całość. Łączenie różnych stylów, materiałów czy kolorów spowoduje niepotrzebny chaos i strefa wypoczynkowa nie będzie sprzyjać relaksowi.

Jak urządzić nowoczesny salon z kuchnią? 

Jak optymalnie podzielić przestrzeń?

Salon z aneksem kuchennym warto odpowiednio podzielić na przestrzeń do gotowania, jak i na tę do odpoczynku. Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie w tym celu wyspy kuchennej tworzącej dodatkowy blat roboczy. Wówczas od strony salonu taka wyspa może pełnić również rolę stołu, gdy zostanie odpowiednio zaprojektowana. W przypadku małych pomieszczeń do podzielenia pokoju lepiej wykorzystać stół do wspólnego spożywania posiłków. Wtedy również zyskuje się dodatkowy blat roboczy, jednocześnie nie tracąc cennej przestrzeni.

Chcąc dodatkowo wydzielić różne strefy można również użyć różnych materiałów wykończeniowych, lecz trzeba być ostrożnym przy dobieraniu kolorów i wzorów. Dobrym rozwiązaniem będzie wyłożenie połogi przy aneksie płytkami imitującymi naturalny kamień, a salonu panelami w pasujących do glazury odcieniach brązu czy szarości. Podobnie niebieskie ściany salonu mogą stanowić przedłużenie granatowych kafelków kuchennych. Możliwości jest bardzo dużo.

Szukając inspiracji na nowoczesne aranżacje warto również rozważyć usługę projektowania kuchni oferowaną przez doświadczonych architektów wnętrz. Taka współpraca pozwoli uniknąć wpadek kolorystycznych i niefunkcjonalnych rozwiązań.