Druga Stolica Polski to bez wątpienia jedno z najbardziej malowniczych miejsc w tym kraju. Położone jest w województwie małopolskim, ulokowanym na południu. Każdego roku przybywają tu tysiące turystów z całego świata, chcących zwiedzić tajniki Starego Miasta i poznać przy tym szereg legend i historii, związanych z tą miejscowością.
Dokładny plan zwiedzania Krakowa jest przeważnie rozłożony na kilka dni. Chcąc rzeczywiście zobaczyć wszystko, co oferuje nam miasto, musielibyśmy poświęcić na to wiele czasu. Spora część osób wybiera się tu jedynie na weekend, co uniemożliwia zwiedzenie wszystkich zabytków. Poniżej umieściliśmy więc listę kilku najważniejszych punktów na mapie Krakowa, które koniecznie warto zobaczyć będąc w tym mieście.
Zdecydowanie najciekawszym i godnym polecenia miejscem jest Stare Miasto. Tutaj warto rozpocząć swoją wycieczkę, gdyż właśnie w tym obszarze znajduje się największa ilość zabytków i atrakcji dostępnych w mieście.
Zdecydowaną wizytówką krakowskiego rynku jest Bazylika Mariacka. To właśnie ta konstrukcja, licząca już prawie 700 lat, wzbudza największe zainteresowanie u zwiedzających. Tuż przy niej ulokowane są popularne Sukiennice o podobnej wiekowości, gdzie w dawnych czasach rozstawionych było wiele straganów i kramów. Do dziś w jej obszarze znajdują się różnego rodzaju miejsca, w których możemy zakupić wszelakie pamiątki z miasta. Oczywiście, będąc na Starym Rynku napotkamy jeszcze Bramę Floriańską, a także zyskamy możliwość przejścia wzdłuż Plantów krakowskich.
Dosłownie dziesięć minut spaceru dzieli Rynek od popularnej Katedry na Wawelu. To miejsce bez wątpienia kojarzy się z Krakowem, gdyż to właśnie tam w okresie panowania Jagiellonów swoją siedzibę mieli polscy Królowie. Dziś pochowanych jest tam wiele ważnych dla kraju osób, co tylko potwierdza wagę tego miejsca.
Należy wspomnieć, że nieopodal Wawelu przepływa rzeka Wisła, co nadaje temu miejscu charakterystycznego klimatu i szczególnie w okresie letnim przyciąga masę ludzi. Tuż przy Wawelu swoje miejsce ma popularny Smok Wawelski wraz ze Smoczą Jamą. Posąg ten co trzy minuty zieje ogniem, a legendę o nim zna z pewnością każdy obywatel naszego kraju.
Chcąc wymieniać zabytki Krakowa, nie można zapomnieć o Kazimierzu. To miejsce określane jest mianem dzielnicy artystycznej, a to ze względu na piękne kamienice, obecność galerii sztuki, restauracji, barów czy butików. Dzielnica przyciąga również ze względu na wiele Bazylik i Katedr, jak chociażby Kościół na Skałce czy Bazylika św. Michała Archanioła.
Chcąc zobaczyć panoramę miasta, warto wybrać się na jeden z trzech Kopców znajdujących się na terenie Krakowa. Oczywiście, wszystko to zależy od czasu, gdyż mając go sporo, najlepiej odwiedzić wszystkie trzy Kopce.
Zdecydowanie najpopularniejszym z nich jest Kopiec Kościuszki. Ma on swoje miejsce na dzielnicy Zwierzyniec i liczy aż 34 metry wysokości. Pozostałe Kopce noszą nazwę Wandy i Krakusa.