Kosa, będąca dla naszych przodków symbolem ciężkiej pracy w polu, zdołała ewoluować na przestrzeni ostatnich lat. Narzędzie, którego tradycyjnie używano do ścinania wysokich traw, łąk i zbóż, ustępuje dziś miejsca bardziej zaawansowanym maszynom spalinowym. Mowa tutaj nie o olbrzymich ciągnikach czy kombajnach, lecz o sprzętach rozmiarem przypominających ten już nieco przestarzały wynalazek.
Kosy i podkaszarki spalinowe, pomimo znacznie większego komfortu użytkowania, również wymagają odpowiedniej techniki pracy. Dodatkowo, mogą różnić się od siebie pod wieloma względami, co świadczy poniekąd o ich przeznaczeniu i możliwościach.
Większość z nas decyduje się na zakup kosy spalinowej w jednym celu – zwiększenia estetyki swojego ogrodu. Zwykła kosiarka nie zawsze będzie w stanie dotrzeć do miejsca, któremu towarzyszą liczne przeszkody i nierówności. Ze względu na dość masywną obudowę, nie podetnie ona również przestrzeni znajdującej się przy samym ogrodzeniu. Zostawianie nieskoszonych fragmentów trawnika wygląda bardzo nieestetycznie, a próba ręcznego wydzierania źdźbeł z powierzchni ogrodu bywa czasochłonna i niekoniecznie daje zamierzony efekt.
Zakup kosy spalinowej okaże się więc jedynym, sensownym wyjściem z sytuacji. To sprzęt łatwy w eksploatacji, lekki i zdolny podciąć trawnik w nawet najtrudniej dostępnych miejscach. Wymienne ostrza w kosach spalinowych służą natomiast koszeniu większych pól, na których wysokość źdźbeł może sięgać nawet do pół metra.
Warto zaznaczyć, że kosy spalinowe można nabyć w dwóch wariantach silnikowych – 2-suwowym oraz 4-suwowym. Pomimo wielu zalet i wad występujących po obu stronach, w ogólnym zestawieniu to właśnie silniki 4-suwowe wypadają lepiej. W asortymencie wielu producentów znajdziemy jeszcze kosy akumulatorowe, które choć rzeczywiście są bardziej ekologiczne, to pod kątem wydajności w żaden sposób nie dorównują konkurentom napędzanym paliwem.
Przy zakupie kosy należy uwzględnić cel, do którego będzie ona używana. Brana pod uwagę powinna być powierzchnia koszenia, intensywność oraz typ podcinanej roślinności. Dla naprawdę dużych powierzchni warto zakupić lżejszy sprzęt, który pomimo niższej mocy i konieczności częstszego uzupełniania paliwa, okaże się możliwie najbardziej ergonomiczny.
Obok wagi i mocy silnika, kluczowym elementem jest system tnący. W większych kosach spalinowych stosuje się wymienne ostrza, umożliwiające zarówno precyzyjne koszenie trawy w trudno dostępnych miejscach, jak i skuteczne ścinanie wysokich źdźbeł na rozległych obszarach.
W wielu sklepach stacjonarnych i internetowych, do zakupionej kosy spalinowej dorzucane jest jeszcze niezbędne wyposażenie. Mowa oczywiście o kluczach do zmiany ostrzy, kasku z siatką, nausznikach czy też specjalnych pasach do zaczepiania na plecach. Gdyby jednak do urządzenia producent nie dodał żadnych akcesoriów, powinniśmy na własną rękę zadbać o ich dokupienie jeszcze przed rozpoczęciem pierwszego koszenia.